
Co je to jin jóga
V dnešním jógovém článku vám představím mou milovanou praxi – jin jógu.
Co je to jóga
Úvodem bych chtěla zmínit samotný pojem jóga a jógu jako takovou. Protože dnes existuje tolik stylů jógy, že se v tom člověk lehko zratí a zmate se.
Termín jóga znamená ,,jednota“ či ,,spojení“. A proto je dobré si uvědomit, že i když tu dnes máme širokou nabídku jógových stylů, jóga je jen jedna. Každý styl jógy je něčím specifický, má svoje unikátní techniky a zameření a malinko se liší od druhého, ale nakonec všechny směřují ke stejnému cíli – tím je spojení se s naší duchovní esencí.
Co je to jin jóga
Jin jóga je velmi specifický styl jógy, je opravdu jin(á) a pracuje na jin(ých) principech.
Jangové typy jógy (aštanga jóga, hatha jóga, power jóga, vinyása jóga) se po fyzické stránce zaměřují především na svaly (,,jangové“ tkáně). Jinová jóga cílí na hlouběji umístěné ,,jinové“ tkáně v podobě kloubů, vazů, kostí a fasciálních sítí.

fascie jsou pojivovou tkání, kterou si můžete představit jako jemnou, pružnou a zároveň pevnou pavučinku, která obaluje nejen všechny svaly a orgány v těle, ale prolíná se úplně celým tělem. Jin jóga nám pomáhá fascie udržovat elastické a kluzké, a tím tedy zajišťuje jejich správnou funkčnost. Díky této tkáni vše v těle souvisí se vším.
Velkým specifikem jin jógy je dlouhá výdrž v pozicích (v pozicích se setrvává 1-10 minut) a množství pomůcek, které jsou k praxi potřeba. Důvodem je právě to, že cílíme na hlubokou pojivovou tkáň. Tělo potřebuje čas k tomu, aby se uvolnilo (především svaly a taky mysl 🙂 ) a účinek mohl prostoupit skutečně do hloubky a dotknout se těch správných míst. K uvolnění nám pomáhají pomůcky (většinou dva jóga bločky, bolster, deka, pásek), které využíváme k podepření či vypodložení těla tak, abychom došli k jinovému účinku.



Jin jóga jde do hloubky těla, mysli i duše
Čas, který trávíme v pozicích nám nabízí možnost podívat se hluboko do sebe, prožívat přítomný okamžik a pozorovat, co se děje uvnitř těla a mysli. Mnohdy nám také pomáhá uvolňovat zaseknuté emoce či zablokovanou energii. A i když se jinová praxe na první pohled zdá být prostá, jednoduchá či relaxační, pro mysl takové zastavení se bývá velkou výzvou. Klíčová je zde trpělivost. Jin jóga nás učí vnímavosti ke svému tělu a k sobě. Učí nás odevzdat se, pustit kontrolu a nalézt vnitřní moudrost. Je to meditativní praxe – jemná, klidná, pomalá – která často otevírá prostor i k introspekci.
jin jóga spojuje 3 základní tradice:
- Tradiční Hatha Jógu, ze které využívá pozice, ale s odlišným přístupem – pozice jsou stejné nebo podobné (jako znáte z běžné jógy), ale používá se zde jiné pojmenování, a to z toho důvodu, aby nám připomínaly, že jsme v jiném přístupu (jinovém, klidném, jemném atd.)
- Tradiční Čínskou Medicínu – v jinové praxi pracujeme s taosimem, s principem jangu a jinu a energetickými kanály (meridiány)
- a nakonec Buddhismus, protože zahrnuje i praxi mindfulness (česky ,,všímavost“)
Musíte to zažít, abyste opravdu věděli, o čem jin jóga je. Poté, co to zažijete, byť jen jednou, si uvědomíte, že jste dělali jen polovinu praxe ásan.
,,You need to experience this to really know what Yin Yoga is all about. After you have experienced it, even just once, you will realize that you have been doing only half of the asana practice.“
Bernie Clark
Závěrem bych chtěla upozornit, že jin jóga nenahrazuje klasické ,,jangové“ lekce jógy, ale je jejich skvělým doplňkem s opravdu blahodárnými benefity.
ॐ
Přijďte si se mnou jin jógu vyzkoušet – každé úterý od 18:30 v Dům jógy příbram
Těším se na vás,
Ema
Líbil se vám článek? Sdílejte ho! 🙂 Máte dotaz? Napište mi komentář! 🙂
zdroje:
- kniha Jin jóga – ucelený průvodce teorií i praxí od Bernie Clark
- vlastní zápisky z kurzů a seminářů
- canva

